Тест: Volkswagen Amarok 3.0 TDI V6 Style-НОВ ПРИСТАП

22/01/2024

ПОГОЛЕМ, ПОСМЕЛ, ПОПРЕФИНЕТ, ПОДОБРО ПОВРЗАН И ДАЛЕКУ ПОСПОСОБЕН „ГЕРМАНСКИ“ ПИКАП ОД БИЛО КОГА ДОСЕГА. МОДЕЛОТ AMAROK ПРЕМИЕРНО БЕШЕ ЛАНСИРАН ВО 2010 ГОДИНА, КАКО ПРВЕНЕЦ ОД СВОЈОТ ВИД ЗА МАРКАТА ОД ВОЛСФСБУРГ. ДЕНЕС, РЕЧИСИ 13 ГОДИНИ ПОДОЦНА ПРЕД НАС Е ДОЛГООЧЕКУВАНИОТ, ЦЕЛОСНО НОВ VOLKSWAGEN AMAROK

 

Целосно новиот Amarok е плод на соработка помеѓу Volkswagen и Ford во областа на комерцијалните возила каде компаниите имаат интензивна размена во двата правци. Ваквите соработки не се ништо ново во автомобилската индустрија, за тоа сведочат многу примери, а тука ќе го спомнеме само пикапот Mercedes X-Class кој беше базиран на добро познатиот модел Nissan Navara. На крајот на денот бенефитот е обостран, а на купувачот му се нуди уште една дополнителна алтернатива при изборот.

ИМПОЗАНТНИ ПРОПОРЦИИ

Секоја компанија што држи до себе вметнува некои делови и финеси кои ќе го дистанцираат од останатите и ќе го поврзат одредениот модел со карактеристиките на возило кое доаѓа од куќата, во случајов на Volkswagen. При првата средба со Amarok здивот го одзема маркантната појава и „гигантските“ пропорции. Неговата должина изнесува огромни 5.350 мм, широк е 1.910 мм, а висината е далеку над просекот на жител во нашата земја и изнесува 1.884 мм. Ако на сето тоа ги додадете и меѓоскиното растојание од 3.270 мм и оддалеченоста од асфалтот 235 мм станува јасно дека пред вас е сериозен примерок. Како што може да се види од приложеното, новиот Amarok има доста уникатен изглед. На прв поглед, може да се забележат идентични елементи со својот брат близнак, како што се надворешните ретровизори, рачките на вратите и линија на покривот, но тука завршува секоја поврзаност. Браниците се сосема различни, како и пластичните обраби над тркалата, светлосните склопови го следат IQ патернот на компанијата, плус тука е и маската на VW која е голема и импозантна, а на задниот дел помеѓу двете светлосни групи со облик на бумеранг, на задната врата гордо стои втиснато името на моделот.

 

НА ИСТО НИВО СО СУВ МОДЕЛИТЕ

И покрај заедничката основа со Ford Ranger, одговорните во Volkswagen се погрижија да вметнат доволно елементи по кои ќе се разликува дизајнот на ентериерот кај моделот Amarok. Ако ги барате, има голем број на детали кои ги поврзуваат овие два модели, како што се клучот, необичните рачки на вратите и менувачот, но она што е важно е изгледот на контролната табла, која е сосема поинаква кај Amarok, изведена со посуптилен пристап. Кај повисокиот дел од гамата, вклучувајќи го и тесттираниот модел (Style) има 12,3-инчен екран наменет за инструментите пред возачот и 12-инчен екран на допир поставен во портрет ориентација што се грижи за инфозабавниот систем и дел од функциите на климатизацијата. Физичките прекинувачи се присутно во мал број, но сепак ги има, поставени се под екранот и зад рачката на менувачот со што е овозможен брз пристап до одредени функции. Системот овозможува поврзување со Apple CarPlay и Android Auto, а не е заборавена ни подлогата за безжично полнење, како и двата типа на USB порти. Самиот кабински простор делува доста богато за ваков тип на возило и ги надминува очекувањата. Првенството е дадено на предните седишта каде комфорот е исклучителен, но не се заборавени ниту патниците на задната клупа од која нема да се пожалат и покрупни лица. Севкупниот впечаток на внатрешноста е одличен во визуелна смисла, сликата не бледнее ни и од перспектива на квалитетот на употребените материјали, додека пакетот на опременост во тесттираниот примерок оди дотаму што е на еднакво ниво како кај „развиканите“ SUV модели. Кој вели дека пикап треба да е само работно возило? Кога веќе зборуваме за пикап неизбежно е да се спомене и неговиот товарен простор. Овој тип на возила во светот е познат и под името „еден тон пикап“, а Amarok о целост го оправдува истото. Со себе може да понесе една евро палета или тежина која не ја преминува границата од 1.100 килограми, алките кои се поставени во товарниот простор дозволуваат прицврстување на терет до максимални 400 килограми. Доколку, пак, имате потреба да транспортирате нешто што е далеку потешко или габаритно и тоа не е проблем, бидејќи капацитетот за влечење на приколка изнесува 3.500 килограми.

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

МОТОР: ШЕСТЦИЛИНДРИЧЕН
ТУРБО ДИЗЕЛ
ЗАФАТНИНА: 2.993 СМ3
МОЌНОСТ НА
АГРЕГАТОТ:
240 КС
При 3.250 врт/мин
МЕНУВАЧ: 10 СТЕПЕН АВТОМАТСКИ МЕНУВАЧ
ПОГОН: НА СИТЕ 4 ТРКАЛА
ПОТПИРАЊЕ НА
ТРКАЛА:
НАПРЕД: MCPHERSON
НАЗАД: ЛИСНАТИ ПРУЖИНИ
СОПИРАЧКИ: НАПРЕД: ВЕНТИЛИРАЧКИ ДИСКОВИ
НАЗАД: ДИСКОВИ
ГУМИ: НАПРЕД 255/60 R18,
ПОЗАДИ 255/60 R18
МАСА НА
ВОЗИЛОТО:
2.248 КГ
ДИМЕНЗИИ:
Д/Ш/В:
5.350Х1.910Х1.884 ММ
ЗАБРЗУВАЊЕ ОД
0 ДО 100 КМ/Ч:
8.8 СЕКУНДИ
ПРОСЕЧНА
ПОТРОШУВАЧКА:
10.3 ЛИТ/100 КМ
МАКСИМАЛНА
БРЗИНА:
180 КМ/Ч
ЦЕНА НА
ТЕСТИРАНИОТ
МОДЕЛ:
52.600 ЕВРА

 

ПОДГОТВЕН ЗА СЕКОЕ ИСКУШЕНИЕ

Компанијата Volkswagen со Amarok јасно порачува дека неговиот талент не егзистира само на асфалтна подлога. За комфорот и стабилноста се грижи зголеменото меѓуоскино растојание за 175 мм, што исто така се грижи за подобра способност кога е надвор од патот. Аголот на пристап е 30 степени, додека максималниот агол со кој отстапува е 26 степени. Овие параметри, во комбинација со автоматскиот менувач и погонот на четири тркала, што овозможува заклучување на диференцијалот на задната оска, го ставаат Amarok во добра позиција кога треба да се управува во предизвикувачки услови на терен. Со големо растојание од подлогата и 3,0-литарски V6 турбодизел агрегат што располага со моќност 240 КС и уште поважните 600 Нм влечна сила, Amarok добро се справуваше со сложените предизвици по патеки на кои се движевме. Десетстепениот автоматски менувач својата работа ја извршува на висина на задачата, секогаш го одржува моторот на потребните вртежи како не би изгубил ни малку од перформансите, што резултира со одлични возни карактеристики на и вон асфалтната подлога. Доколку сакате, можете да ги изберете брзините рачно, а тоа се изведува преку копчињата поставени од страната на менувачот. Во „регуларни“ услови, трилитарскиот V6 му дава на Amarok способност да се движи многу лесно и при типично секојдневно возење, дигиталниот бројач на вртежи вели дека речиси цело време сме помеѓу 2.000 и 2.500 вртежи во минута. Промените на брзините обично поминуваат незабележливо сè додека возите разумно, доколку ви треба ненадејно да забрзате, менувачот инстант ќе спушти неколку брзини подолу како би го задоволил моменталното барање. Додека се движите низ многуте режими на возење, секоја од нив покажува детална анимација на дисплејот пред возачот која е дизајнирана да им помогне на оние кои можеби не се толку искусни или сигурни кој режим да го изберат во дадена ситуација. Откако ќе се избере саканиот мод на возење, возилото автоматски ја активира применливата поставка за менувачот и погонот, што значи дека процесот може да започне. За сите кои ги интересираат перформансите ќе кажеме дека забрзувањето на речиси 2.3 тешкиот пикап од место на мирување до 100 километри на час трае само 8,8 секунди, додека максималната брзина со која може да се движи изнесува 180 км/ч. За време на нашето дружење во просек трошевме по 12,0 литри дизел гориво на секои 100 изминати километри, што е над декларираниот просек, но во рамките на очекуваното. Моделот Amarok е сестрано возило кое може да покрие многу повеќе од секојдневните потреби на едно просечно семејство или мал бизнис, доволно цивилизиран на асфалтни подлоги и максимално подготвен за теренски авантури.

 

Данчо Здравковски

ПОВРЗАНИ СТАТИИ