Ford Kuga ST-Line M6 1.5 Ecoboost-НЕСКРИЕНО ДИНАМИЧЕН

27/03/2023

СО ТРЕТАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА KUGA, FORD ПОВЕЌЕ НЕ САКА ОВОЈ МОДЕЛ ДА ГО ПРЕТСТАВУВА КАКО АВАНТУРИСТИЧКО ВОЗИЛО ЗА СИТЕ ТЕРЕНИ. СЕПАК, НОВАТА ВЕРЗИЈА ЈА КОРИСТИ ИСТАТА ВИСОКА ГРАДБА НА КАРОСЕРИЈАТА ЗА ДА ОБЕЗБЕДИ МАКСИМАЛЕН ПРОСТОР И ФУНКЦИОНАЛНОСТ ВО КАБИНАТА, НО БИДЕЈЌИ KUGA ПОВЕЌЕ НЕ МОРА ДА ФУНКЦИОНИРА ВОН, ТУКУ НА АСФАЛТНИ ПАТИШТА, МАРКАТА УСПЕА ЦЕЛОСНО ДА СЕ ФОКУСИРА НА ВТОРОТО, А ТОА ОДИ ВО КОРИСТ НА ВОЗНИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ И ДИНАМИКАТА КОИ НЕСКРИЕНО ЈА ПОКАЖУВА ВО СЕКОЈА ПРИЛИКА

 

Лансиран во 2008 година моделот Kuga беше првиот SUV на марката во Европа кој многу брзо стана популарен кај купувачите што беа во потрага по нешто ново како замена за традиционалните седан и каравански изведби. Од почетокот на производството Ford има продадено повеќе од 1 милион модели на Kuga на стариот континент што воедно го прави да биде еден од омилените нови семејни автомобили.

СПОРТСКА НОТА

Претходните две генерации на Kuga дизајнерски не отскокнуваа во ниту еден елемент, што не е случај со оваа трета генерација. Од компанијата вложија повеќе труд со цел да го вметнат моделот во кругот кој моментално го отсликува изгледот на моделите од гамата. На прв поглед, Kuga еволуира кон нова и поелегантна естетика. Типичните детали за брендот, како што е хексагоналната решетка на ладилникот е секако повторно присутна. Сега овој SUV доаѓа со изглед кој е со далеку поспортски пропорции успешно избегнувајќи ги замките при обликувањето кои често знаат да претставуваат вистински проблем. Ако на сето тоа се додаде и ST-Line пакетот кој носи изменети преден и заден браник со поагресивен облик и одличната метализирана нијанса на црвена боја се создава стилизиран и уникатен спортски комплет кој привлекува внимание гледано од сите агли.

КОМФОР ПРЕД СÈ

Стилот во уредување на внатрешноста на Kuga е многу сличен со другите модели на Ford, но со акцент на висината за максимизирање на просторот, а Kuga во ова издание секако нуди многу простор. Напред се забележува високата положба на седење, дури и со поставување на седиштето во најниската положба. Ова му дава на возачот одлично чувство за контрола над автомобилот и секако добар поглед на сообраќајот. Просторот во задниот дел е натпросечен и во него може слободно да се сместат три лица. Од друга страна, пак, габаритот на багажниот простор изнесува 435 литри во стандардната конфигурација, што е просечна големина за класата, додека со соборување на задната клупа зафатнината се зголемува на 1.534 литри со што, пак, е овозможен транспорт на кабасти предмети. Опремата е модерна и комплетна, но не прогресивна. Ова, исто така, покажува дека Kuga е наменета за семејството, а не за љубителите на новите и сè уште недокажани технологии кои сакаат да ги импресионираат своите пријатели. Од друга страна, тоа не значи дека Kuga е едноставна, бидејќи овој SUV со средна големина поседува речиси сè што е во моментов актуелно на таа тема. Повеќето секундарни функции се управуваат преку централниот дисплеј, додека голем плус доделуваме на одвоениот системот за контрола на климата кој има свои физички команди. Системот за аудио, комуникација и навигација на Ford наречен „Sync“ постојано се развива и надградува, затоа има смногу повеќе функции, додека работењето станува поедноставно и пологично. Ако сепак преферирате изворот на вашата забава во возењето да доаѓа од сопствениот паметен телефон можете тоа да да го направите преку поврзувањата со Apple CarPlay или Android Auto.

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ВОЗИЛОТО

 

МОТОР: TРИЦИЛИНДРИЧЕН
ТУРБОБЕНЗИНЕЦ
ЗАФАТНИНА: 1497 СМ3
МОЌНОСТ НА
БЕНЗИНСКИ
АГРЕГАТ:
150 КС
При 6.000 врт/мин
МЕНУВАЧ: 6 СТЕПЕН МАНУЕЛЕН МЕНУВАЧ
ПОГОН: НА ПРЕДНИТЕ ТРКАЛА
ОБЕСУВАЊЕ НА
ТРКАЛА:
НАПРЕД: MCPHERSON
НАЗАД:ТОРЗИОНА ОСКА
СОПИРАЧКИ: НАПРЕД: ВЕНТИЛИРАЧКИ ДИСКОВИ
НАЗАД: ДИСКОВИ
ГУМИ: НАПРЕД 225/60 R18,
ПОЗАДИ 225/60 R18
МАСА НА
ВОЗИЛОТО:
1.489 КГ
ДИМЕНЗИИ:
Д/Ш/В:
4629Х1883Х1666 ММ
ЗАБРЗУВАЊЕ ОД
0 ДО 100 КМ/Ч:
9.7 СЕКУНДИ
ПРОСЕЧНА
ПОТРОШУВАЧКА:
5.8 ЛИТ/100 КМ
МАКСИМАЛНА
БРЗИНА:
195 КМ/Ч
ЦЕНА НА
ТЕСТИРАНИОТ
МОДЕЛ:
35.800 ЕВРА

 

ЕНЕРГИЧЕН РИТАМ

Во конфигурацијата ST-Line моделот Kuga што е погонуван од „EcoBoost“ агрегат секогаш има погон на предните тркала. Бензинскиот мотор од 1,5 литри во тест автомобилот е изведен од исклучително успешниот трицилиндричен 1,0 литарски двигател кој Ford го користи во компактните модели со години. Основниот дизајн е изменет така што зафатнината сега изнесува 1.497 кубни сантиметри и се користи најчесто за напојување на поголемите модели на марката. Во сите случаи оваа работна единица е неверојатно силна и се одликува со исклучително мазен работен ритам. Во исто време, изворот на енергија ја врши својата работа толку тивко што постои ризик од незабележано забрзување, за што секако се задолжени 150 КС и влечната сила од 240 Нм која е достапна од ниски 1.600 врт/мин. Во целиот процес активна улога игра и шестстепениот мануелен менувач чии главни особини се прецизниот трансфер, брзото и лесно работење. Затоа за забрзување до 100 км/ч се потребни нешто помалку од 10 секунди, а во полн набој може да стигне до речиси максимални 200 км/ч. Постигнувањата позитивно се отсликуваат и на потрошувачката, за време на неколкудневното дружење во просек ни беа потребни помалку од 8 литри на секои 100 изминати километри, податок што ја прави Kuga еден од поекономичните претставници во класата. На пат, Kuga го користи максимумот од својата шасија, oва е SUV со јасно изразен динамичен карактер. На кривулестите патишта директното и прецизно управување создава максимално чувство на доверба. Присутна е минимална тенденција на намалување поради повисокото тежиште на автомобилот, но не како кај одредени конкурентски модели.

Компанијата Ford направи јасен избор и тргнува во нов правец со третата генерација на Kuga. Претходно таа се обидуваше да кокетира со теренските возила и патнички автомобил. Отсега кога се зборува за Kuga се мисли на изобилиство на просторот и висок квалитет во возењето на асфалт.

 

Данчо Здравковски

ПОВРЗАНИ СТАТИИ