Претставуваме-BENTLEY CONTINENTAL GT SPEED НАЈБРЗИОТ СЕРИСКИ BENTLEY СТАНА УШТЕ ПОБРЗ

12/10/2021

СО НЕСПОРЕДЛИВА КОМБИНАЦИЈАТА ОД ПЕРФОРМАНСИ, ДИНАМИКА, КОМФОР ПРИ ВОЗЕЊЕ И ЛУКСУЗ, BENTLEY CONTINENTAL GT SPEED ГО ПРЕТСТАВУВА САМИОТ ВРВ НА КОНЦЕПТОТ ЗА ГРАНТУРИСМО, НОСЕЈЌИ ГИ КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗЕЊЕ И АГИЛНОСТА НА ПОВИСОКО НИВО

 

Рачно изработен до перфекција, со нови и уникатни дизајнерски елементи, биковски моќен W12, и максимална брзина од 331 km/h новиот Continental GT Speed е најбрзиот сериски модел на Bentley на сите времиња. Ова се редови од претставувањето на претходната генерација на Bentley Continental GT Speed и секако во целост важат и за новиот модел. Со таа разлика што, сето ова, новакот го прави уште повешто. Изданок е од новата генерација на Bentley Continental GT, модел кој е олицетворение на луксуз споен со високи перформанси, и со 335 km/h максимална брзина го презема од претходникот епитетот: „Најбрзиот сериски Bentley на сите времиња”. Епитет кој се носи со гордост, уште повеќе ако се земе предвид тркачката историја на Bentley, кој како марка своето име го прослави токму на тркачките патеки и на трките на издржливост во 1920-те години. Оттука почнува успешната приказна на единствената марка која има терк за совршено спојување на луксузот со високите перформанси.

 

W12 – ЕКСКЛУЗИВА МЕЃУ МОТОРИТЕ

Секако приказната за најбрзиот сериски Bentley на сите времиња почнува од моторот. Оваа масивна енергана со 12 цилиндри распоредени во форма на латиничната буква W, кои дишат преку вкупно 48 вентили со променлива фаза на отворање зависно од оптоварувањето, е способна да истурка бесни 659 КС при 6000 min-1. Или 24 КС повеќе од претходното издание. Иако, зафатнината е за нијанса помала, односно од 5998 кубни центиметри паднала на 5950 „кубици”. Сето ова е плод на внимателно подобрување на моторот кој со специфичниот распоред на цилиндрите во три реда по четири претставува своевидна ексклузива. Полнењето се одвива преку два турбо полначи кои се виновни за масивниот вртежен момент од 900 Nm или 60 Nm повеќе од претходникот. Максималниот вртежен момент му стои на располагање на возачот меѓу 1.350 и 4500 min-1 и овозможува континуираност при повлекувањето. Така возачот не чувствува задршка дури и кога отсечно и силно ќе притисне на педалот за гас. Оваа грандиозна моќ која се одлева од шест литарскиот W12 е способна да си поигрува со 2,5 тони тешкиот колос туркајќи го до максимална брзина од 335 km/h. Подеднакво импресивно е и забрзувањето кое од место до 100 km/h се случува во само 3,6 секунди. Иако штедењето е тешко да се поврзе со овој голтач на октани кому во реални услови му се потребни околу 20 литри на секои 100 km, сепак во Bentley се погрижиле да одат во чекор со екологијата. Во одредени услови при возење се гаснат половина од цилиндрите па така овој W12 вози како „шестак”, додека во град покрај системот Stop-Start моторот се гаси дури и пред автомобилот целосно да сопре.

 

ЧИСТОКРВЕН СПОРТСКИ ПОТЕНЦИЈАЛ

Напредната шасија која почива на сосема нова технологија развиена токму за него му овозможува на Continental GT Speed да го искаже во целост својот спортски потенцијал. Управувањето на четири тркала во комбинација со динамичката контрола на потпирањето и електронскиот самозаклучувачки диференцијал му овозможуваат да достигне ниво на агилност како кај чистокрвен тркач. Клучната технологија на која се потпираат сите системи е динамичката контрола на потпирањето. Станува збор за воздушно потпирање со три комори и адаптибилни амортизери кои се врзани со 48 волтен активен систем на стабилизатори. Овој иновативен систем користи моќни електромотори кај стабилизаторите на предна и на задна оска. Наместени во најтврдиот сетап моторите испорачуваат 1300 Nm и се активираат во 0,3 секунди, и делуваат како против тег на силите кои се јавуваат во свијок спречувајќи го навалувањето на каросеријата.

Како дополна доаѓа управувањето на четири тркала. При мали брзини ги свртува задните тркала спротивно од предните што доведува до брза промена на правецот. Така значително се зголемува чувството на пргавост, а управувањето делува поостро, со помало свртување на волан. При високи брзини задните тркала се свртуваат во линија со предните со што се подобрува стабилноста.

 

Најновата генерација на електронски самозаклучувачки диференцијал е вградена во задната оска на Continental GT Speed. Во комбинација со погонот на четири тркала со варијабилна распределба на вртежниот момент обезбедува високо ниво на тракција и ја подобрува динамиката, а посебно одзивот на автомобилот при фрлање во свијок, односно неговата желбата за остро менување на правецот. При нормално возење кон предната оска се испраќаат до 36% од вртежниот момент со цел да се обезбеди поголема стабилност во различни услови. Кога системот ќе почуствува дека автомобилот оди во надуправување испраќа до 400 Nm вртежен момент кон предната оска со цел да го избалансира и спречи ова, во редовен сообраќај опасно дејствие. Во спортски модус кон предната оска се испраќаат само 28% од вртежниот момент со цел да се задржи чувството на прилепување на предните тркала, а воедно да се дозволи подинаминко чувство зад волан кое го дозволува погонот на задни тркала.

НАЈГОЛЕМИОТ СОПИРАЧКИ АПАРАТ НА СВЕТОТ

Како столб на безбедноста стои најголемиот сопирачки апарат на светот кој некогаш бил вграден во еден сериски автомобил. Не препуштајќи ништо на случај во Bentley одлучиле Continental GT Speed сериски да го опремуваат со керамички дискови способни да издржат високи температури без да ги изгубат својствата и чувството на цврстина на педалот за гас бидејќи пресметале дека при сопирање од максимална брзина до целосно застанување се генерираат дури 10 мегаџули енергија кои се претвораат во топлина. Затоа GT Speed носи вентилирачки дискови од карбон-силикон-карбид од 440 mm кои ги зафаќаат сопирачки клешти со 10 клипа напред, и 4 клипа назад. Колкава е нивната отпорност на прегревање говори тестот за 10 едно по друго силни сопирања од 130 km/h до застанување. После десетиот обид патот на сопирање се продолжил за само 1,1 m. Овие дискови воедно заштедуваат 33 kg тежина во однос на вообичаените и произведуваат многу малку прашина со што се зачувува чистиот лик на уникатните бандажи од 22 инчи наречени Speed.

 

НАСТАП КОЈ ЈА ОТКРИВА НАМЕРАТА

Мускулестото тело на Continental GT кај GT Speed е дополнително нагласено колку да се открие намерата што се сокрива под оваа скулптура на четири тркала, а без да се нарушат хармонијата и елеганцијата тесно врзани за настапот на Continental GT. Затоа GT Speed добива црна маска со која делува застрашувачки и црни лајсни под браникот и праговите, и околу автомобилот. Одзади го красат двојни издувни елипси наместо по една како кај обичниот GT.

Внатре останува благородното доживување кое го овозможува само рачно изработениот ентериер од врвни материјали. Continental GT Speed само ја потврдува експертизата на Bentley во создавање на едни од најблагородните ентериери во автомобилската индустрија. Рачно изработените материјали совршено се вклопуваат со уникатниот фурнир и ознаки достапни само за GT Speed. Секако можноста за персонализација останува.

Спојот на рачно штавена кожа со алкантара со која е поставен и воланот, и фурнирот во Пијано црн финиш му дозволува на ентериерот да зрачи со спортски луксуз. Оставен е избор за 15 основни и 11 дополнителни бои на кожа, и уште 6 различни финиши на фурнир за арматурата во која совршено се вклопува уникатниот ротирачки екран на Bentley.

Создавањето на еден инженерски супериорен модел е дел од традицијата на Bentley. Приказната за GT Speed влече корени од моделот Speed од 1923 година со кого Bentley стана поим за издржливост, долговечност, луксуз и спортски перформанси.

 

 

 

Љубомир Анастасовски

ПОВРЗАНИ СТАТИИ