WRC–Вовед во сезоната 2023-КАКВИ ВОЗБУДУВАЊА НÈ ЧЕКААТ ВО НОВАТА СЕЗОНА?

20/01/2023

ТРИНАЕСЕТ ИНТЕРЕСНИ И ПОЛНИ СО НЕИЗВЕСНОСТ НАСТАНИ ЌЕ ЈА ОБЕЛЕЖАТ ОВАА 51. СЕЗОНА ОД СВЕТСКИОТ ШАМПИОНАТ. ГОДИНАВА ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПАТУВА НА АМЕРИКАНСКИОТ КОНТИНЕНТ И ЗА ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА СЕ ВОЗИ РЕЛИТО НА ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА НИЗ ТЕРИТОРИЈА НА ТРИ ДРЖАВИ

 

Не очекува нова и возбудлива сезона во Светскиот шампионат во рели. Во своето 51. издание шампионатот во целост ги надминува пречките кои беа наметнати заради Ковид-19, и му се враќа на форматот во кој се наоѓаше пред пандемијата. Календарот повторно вклучува тринаесет настани. Тринаесет интересни и полни со неизвесност настани кои ќе ги освојуваат хибридните монструми од новата ера.

Промотерите на Светскиот шампионат се погрижија календарот на настани подеднакво да биде распореден во рамките на Европа и надвор од неа. За првпат после Ковид-19 екипажите ќе ги почувствуваат правливите патеки на Северниот и Јужниот Американски континент. Релијата на Мексико и на Чиле се повторно на репертоарот подготвени да ги исправат пред сериозен предизвик, како автомобилите, така и екипажите, и тимовите.

Голема новина е Централно европското рели. Овој настан ќе се одржува во октомври и ќе се вози низ три држави. Домаќини се: Австрија, Република Чешка и Германија. Релито се вози на асфалт, а тимовите и сервисниот парк ќе бидат стационирани во Југо-Источниот германски град Пасау. Идејата на овој концепт е да се привлечат што повеќе фанови на релито од поголем број на држави, а сѐ со цел ширење на оваа исклучително возбудлива гранка на мотоспортот.

Сезоната традиционално ја отвора релито на Монте Карло кое се вози од 19 до 22 јануари и каде неизвесноста демне до сам крај. А потоа екипажите заминуваат на студениот Север. Таму низ снег и мраз меѓу 9 и 12 февруари ќе се пробиваат за превласт на релито на Шведска кое минатата година го доби својот нов и над сѐ предизвикувачки формат.

По Шведска следи големата преселба на караванот кон американскиот континент. Релито на Мексико е на репертоарот од 16 до 19 март. Потоа караванот се враќа во Европа каде од 20 до 23 април се вози релито на Хрватска кое годинава го бележи своето трето издание.

Од Хрватска тимовите заминуваат за Португалија чие рели се вози од 11 до 14 мај, а брзо по него е релито на Италија кое се вози на Сардинија. Мирниот медитерански остров рели-монструмите ќе го вознемируваат меѓу 1 и 4 јуни, за потоа да се упатат кон Африка на исклучително тешкото рели на Кенија кое е закажано од 22 до 25 јуни.

После грубите патеки на Кенија, екипажите ќе можат да уживаат испитувајќи ги границите на брзината на течните и мазни патеки на релијата на Естонија и на Финска. Релито на Естонија се вози меѓу 20 и 23 јули, а релито на Финска меѓу 3 до 6 август. По овие два настани повторно следи борба со груби и поразувачки патеки кои ги нуди релито на Грција закажано од 7 до 10 септември.

Од Олимп повторно долго патување. Овој пат до Јужна Америка за релито на Чиле кое се вози втор пат. Дебитантскиот успех беше во 2019 година. Релито ќе се одржува од 28 септември до 1 октомври. Пат назад за Централно европското рели кое се вози од 26 до 29 октомври.

Финалето како и лани е резервирано за релито на Јапонија кое го следиме од 16 до 19 ноември.

Новините околу претстојната сезона не се врзани само за форматот на Светскиот шампионат. Сериозни тектонски поместувања има меѓу тимовите. Востановените возачки постави повеќе нема да ги сретнеме онаму каде што ја завршија минатата сезона.

От Танак ќе ги брани боите на Ford. Естонецот се враќа во тимот на M-Sport Ford со кого дебитираше во WRC во далечната 2011 година. Танак пред крај на минатата сезона најави дека го напушта Hyundai откако трите сезони минати во тимот не му овозможија да го потврди успехот од 2019 година кога стана светски шампион во седиштето на Toyota. Покрај Танак во M-Sport Ford продолжува да вози Корзиканецот Пјер-Луи Лубет, додека Себастијан Лоеб како и лани ќе вози само на одредени настани.

Крег Брин заминува од M-Sport Ford и се враќа во Hyundai откако ги напушти Корејците на крајот од 2021 година. Во Корејскиот тим ќе се најде и Есапека Лапи кој одлучи да го напушти седиштето во Toyota. Секако тимот на Hyundai останува да го предводи Белгиецот Тиери Нувил, а со ограничен програма останува да вози и Дани Сордо.

Тимот на Toyota ја здржува поставата. Единствено ќе недостасува Есапека Лапи кој минатата година го делеше возачкото место со Себастијан Ожие. Неговото место ќе го пополни Такамото Катсута кој ќе ги вози релијата на кои нема да се натпреварува Ожие. Новокрунисаниот шампион Кале Рованпера и Елфин Еванс остануваат да го предводат нападот на јапонскиот тим. Четвртиот автомобил на тимот на Toyota кој лани беше резервиран за Катсута годинава ќе го вози италијанската надеж Лоренцо Бертели.

 

Љубомир Анастасовски

ПОВРЗАНИ СТАТИИ