СТИЛ-Летна разонода-ЗАБАВА НА ОТВОРЕНО, ВО ДВОР СЕПАК Е НАЈУБАВО

26/06/2023

БЕЗ ОГЛЕД НА ФАКТОТ ДЕКА ОРГАНИЗИРАЊЕТО ЗАБАВА НА ОТВОРЕНО ПОНЕКОГАШ ЗНАЕ ДА БИДЕ И ДОСТА СТРЕСНО, СЕПАК Е ИДЕАЛЕН НАЧИН ЗА ТОПЛИТЕ ЛЕТНИ ДЕНОВИ, Т.Е. ВЕЧЕРИ ДА ГИ ПОМИНЕТЕ КВАЛИТЕТНО – СЕКАКО, ВО ДРУШТВО СО ПРИЈАТЕЛИТЕ, ФАМИЛИЈАТА. ЕВЕ НЕКОЛКУ СОВЕТИ ЗА ПОРЕЛАКСИРАНО ДА ЈА ПОДГОТВИТЕ…

 

Сеедно дали се работи за роденден, годишнина, кинопретстава или само за обично, секојдневно дружење со блиските пријатели, роднини…, вклучително и скарата, организирањето навистина може да биде исполнето со стрес, особено ако сте перфекционист(ка), па сакате буквално сè да биде како по конец, и јадењата и пијалаците и музиката и дополнителните активности, дури и декорот да личи на фотографиите од Инстаграм – со романтично осветлување, букет цвеќиња, удобна гарнитура за седење… Сликите честопати се илузорни, немаат никаква врска со реалноста, но и да имаат – без грижа, оригиналноста секогаш е подобра од имитацијата. Затоа, препуштете й се слободно на имагинацијата, нема да згрешите. Впрочем, декорирањето треба да е одраз на вашата личност, карактер…, неизбежно и на семејството, неговиот начин, стил на живеење.

ПЛАНИРАЊЕТО Е ПОЛОВИНА ЗАВРШЕНА РАБОТА

За организирањето забава на отворено, во дворот на пример, да не ве напнува, имаме неколку совети, предлози…, а целта е јасна: да се сосредоточите на уживањето, заедно со гостите, оставајќи го стресот зад себе. Планирањето важи за половина завршена работа (што би рекол и газдата на „Форд“ – Хенри: „Тајната на успехот е во составувањето планови“), идеите се непресушни, како и опциите за јадења, пијалаци, дополнителни активности за сеќавањата на дружењата во топлите летни денови да не ги заборавите. Имено, доколку потрошите повеќе време на планирањето, во текот на денот кога всушност е забавата ќе бидете поопуштени, додека самата подготовка ќе се одвива како што треба. Еве како да постапите… Прво треба да решите дали забавата ќе биде тематска. И декорот и музиката и дополнителните активности, па и јадењата и пијалаците обично се врзуваат со мотивот. Веднаш потоа, направете листа на гости, но размислете дали ќе ги поканите само возрасните или пак и децата, дали сакате повеќе да уживате во друштво со триесетина луѓе или во интимен, близок круг на десетина пријатели, членови на фамилијата. Испратете им покани, во форма на дописна картичка, мејл или пак телефонски. Се разбира, поканата исто така може да биде во контекст на избраната тема. Истакнете ги времето, местото, дрес-кодот…, евентуално и опцијата во случај на дожд. Идеите за декорациите навистина се бројни, а имајќи го предвид и фактот дека забавата е на отворено, украсувањето со природни елементи – гранки, букет цвеќиња и слично, ќе придонесе за уште поголема привлечност, автентичност. Балоните, сијалиците на жиците со кои ќе ги замотате крошните, перголите, столбовите или само ќе ги закачите слободно да висат, на забавата ќе й дадат посебен шмек, исто како и фенерите направени од тегли (самите) и транспарентите напишани од страна на децата, со занимливи пораки, цртежи… Рециклирајте ги шишињата од вино, извадете ги етикетите, измијте го и насликајте го стаклото во различни бои, нека ви послужат како вазни, во комбинација на свеќите, исто така, во различни бои. Секако, удобноста на столовите, гарнитурите за седење (какви и да се, па дури и своевидни импровизации – можете да користите палети, простирки, слама итн.) се подразбира сама по себе и покрај тоа што голем дел од времето ќе минете во други, дополнителни активности: кршење пињата (идеално за родендени), фотографирање во кабина, исто така на отворено, со убаво осмислена позадина, рамка и разноразни реквизити, костими…, евоцирање спомени, обично муабетење, раскажување приказни околу запалениот оган, доколку имате таква можност, играње фризби…, правење меури, клобурци од вода и сапун (совршено за најмалите)…

ХРАНАТА ГИ СОБИРА ЛУЃЕТО, КЛУЧОТ НА ЦЕЛАТА ТАЈНА Е ВО РАЗНОВИДНОСТА

Нема дилема, музиката има суштествена задача кога е расположението во прашање, без разлика дали гостите ќе заиграат или пак само ќе уживаат во неа, како добра заднина. Ставете ги звучниците надвор, направете листа на песни во кои ќе се пронајде буквално секој, за сечиј вкус, во траење од пет часа, колку што се останува вообичаено на ваква забава. Тоа ќе ви помогне да не пуштате иста песна по неколку пати, освен ако не сакате поинаку. А, бидејќи е топло, за комарците, бубачките да не ви го расипат веселото настроение, ставете ги сите потреби за гостите во една корпа: спреј против инсекти, крем за сончање, капи, влажни марамчиња, па и пешкири, ќебенца.

26

Местото предвидено за пикник секогаш е интересно за децата. Нека биде во близина на масата за возрасните. Помеѓу ставете табла на која ќе го напишете менито. За да си поедноставите, можете да задолжите некој угостител, а и гостите сигурно ќе сакаат да придонесат за него, со свои јадења. Факт е дека храната ги собира луѓето. Клучот на целата тајна е во разновидноста. Внимавајте на нивните навики, прехранбените продукти, темата на забавата. Започнете со грицки, печењето „мачмелоу“ на оган е полн погодок за децата, дури и за возрасните. Јадењата за со прсти ќе ви ја олеснат работата, како и шведската маса воопшто. Доколку не ви е готово сè, вклучете ги гостите во приготвувањето салати, месо (скара). Тестенините се благодарни намирници за забава од овој вид. Согласно годишното време, десертот нека биде овошен. За послужување користете прибор што се рециклира.

Пожелно е пијалаците да соодветствуваат на храната. Патем кажано, хидрацијата во лето е особено важна. Коктелите се сметаат за кралеви на летните забави, задолжително со неколку коцки мраз. „Маргарита“, „мохито“, па дури и „блади мери“. Лимонада, леден чај, сангрија и вода со парчиња краставица, лимон. Вино. Алкохолите држете ги малку настрана од малите деца, покријте ги меѓу другото и заради бубачките. Не само нив, пијалаците генерално – со подлошки за колачи, на пример. И потрудете се постојано да бидат ладни, во базенче на дување или во товарна количка полна со мраз.

Забавата може да заврши со кинопретстава, откога ќе падне мрак. Изнајмете проектор, закачете бело платно, чаршаф и пуштете си некој филм за свое задоволство, амбиентално – со перничиња, ќебенца… Послужете пуканки. Дружбата со пријателите, семејството повторете ја кога ќе можете бидејќи таа останува во спомените. Другото се заборава.

 

Игор Ландсберг

ПОВРЗАНИ СТАТИИ