„МОЈАТА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА“ ТИНА ТАРНЕР-„CHRISTMAS“ CHER-„NAPOLEON“ (НАПОЛЕОН)

25/01/2024

 

ЧИТАЈ СЛУШАЈ ГЛЕДАЈ
„МОЈАТА ЉУБОВНА ПРИКАЗНА“
ТИНА ТАРНЕР
„CHRISTMAS“
CHER
„NAPOLEON“
(НАПОЛЕОН)
В о мемоарите на неодамна починатата кралица на рокенролот ќе прочитате за нејзините подеми и падови во животот од младоста во Нетбуш (Тенеси), преку патот до славата со Ајк Тарнер, до нејзиниот фантастичен успех во осумдесеттите години на 20 век и подоцна, Тина искрено ја преиспитува својата лична приказна искушенија, достигнувања и сè помеѓу. Таа раскажува за годините на соработка со најголемите имиња во светот на музиката Мик Џегер, Кит Ричардс, Дејвид Боуви, Бијонсе и пишува за тоа како во 1986-та неочекувано ја запознала љубовта на својот живот и како се омажила за него, дваесет и седум години подоцна. Како што вели Тина: „Понекогаш најголемата среќа во животот ни се случува кога сме во состојба да ја цениме“. Соочена со низа здравствени проблеми и семејни трагедии што й се случија во последните неколку години, Тина се осврнува на својот неверојатен животен пат, пронаоѓајќи смиреност и цел, па дури и во најмрачните моменти. „Мојата љубовна приказна“ е силна и инспиративна приказна за жена која била доволно храбра да ја надмине секоја пречка што й се испречила на патот. Ставајќи ја нејзината впечатлива мешавина од енергија, срце и душа во центарот на вниманието, овие мемоари маѓепсуваат и мотивираат исто како и кој било од нејзините најголеми хитови. По повод Раѓањето Христово, американската пејачка на 20 октомври го промовираше својот 27-ми студиски албум, во соработка со Warner Records Inc., кој не само што й е прв авторски, по десетгодишна пауза (откако во 2013-та го издаде „Closer to the Truth“), туку и прв божиќен воопшто. 77-годишната божица на поп-музиката, како што е позната меѓу фановите, промоцијата ја најави уште во јули, горда на проектот за кој во медиумите рече дека не се работи за божиќен албум на вашата мајка, туку на Шер. Омотот го претстави во почетокот на септември, проследен со прашањето дали сте подготвени за Божиќ да го дочекате со мене. Вклучувањето на петте врвни артисти, уметници во албумот е одлука за која не се поколебала во ниеден момент и покрај тоа што ја донела во последен час. Дуетите со Stevie Wonder, Darlene Love, Michael Bublé, Tyga и Cyndi Lauper во песните „What Christmas Means to Me“, „Christmas (Baby Please Come Home)“, „Home“, „Drop Top Sleigh Ride“ и „Put a Little Holiday in Your Heart“ ги окарактеризира како полн погодок, заедно со другите 8 – „DJ Play a Christmas Song“, „Run Rudolph Run“, „Angels in the Snow“, „Please Come Home for Christmas“, „I Like Christmas“, „Christmas Ain’t Christams Without You“, „Santa Baby“ и „This Will Be Our Year“. Критичарите, исто така. Филмот чија светска премиера се одржа на 22 ноември се базира на вистинитата приказна за Наполеон Бонапарта, сосредоточувајќи се на неговиот подем во државната власт, како своевиден облик бонапартизам, вклучително и љубовната врска со Жозефина, неговата прва жена. Сценарист е David Scarpa, додека режијата ја потпишува Ridley Scott, кој во исто време е и продуцент, со уште неколцина, меѓу кои и Joaquin Phoenix, главниот актер што ја игра улогата на Наполеон. Жозефина ја глуми Vanessa Kirby. Епизодните ликови, ролји ги толкуваат Tahar Rahim, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Matthew Needham, Youseff Kerkour, Phil Cornwell, Ian McNeice, Rupert Everett, Paul Rhys, Catherine Walker и многу други. Снимањето започна во февруари 2022-ра. За разлика од „Waterloo“ (1970-та), кој се фокусираше на 1 битка, оваа епска историска драма опфаќа дури 6, концентрирајќи се на нивните главни секвенции, заедно со бојот на Моренго (1800-та), каде што Наполеон е убиен. Музиката во позадината на 157-минутниот филм е дело на Martin Phipps. • Жанр:епска историска драма Актери: Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby Режија: Ridley Scot

 

ПОВРЗАНИ СТАТИИ