ГОТВИМЕ СО ФИЧО-Шпагети карбонара

06/08/2022

 

Подготовка:

Карбонара е класична римска порција паста. Оригиналниот рецепт е многу прост и сложен во исто време. Сварете ги шпагетите „al dente“-тоа значи да бидат помалку варени од регуларно, односно да ги почувствувате како крцкаат под забите. Потоа префрлете ги во тава со 2 кутлачи вода од водата во која се варела пастата. Потоа додадете 2 жолчки од jajцe измешани со 40гр рендан Пармезан и малку црн бибер. Мешајте на средна температура додека не се згусне. Сервирајте како што е претставено на фотографијата.

ДОБАР АПЕТИТ!

ПОВРЗАНИ СТАТИИ