ГОТВИМЕ СО ФИЧО-Рижото фунги

30/04/2022

Состојки и сос:

• 20 гр. Кромид
• 80гр. Свежи печурки
• 120 гр. Carnaroli ориз
• 30 мл. Бело вино или Просеко
• 75 гр. Пармезан
• 30 гр. Путер
• 20 гр. Паста од црн тартуф

 

 

Подготовка:

 

Најпрвин кромидот се сечка ситно и се пропржува во тава на малку маслиново масло. Откако ќе добие стаклест изглед се додава оризот и печурките и се пропржуваат заедно. Се додава бело вино (или Просеко), убаво се промешува додека алкохолот да испари и се додава, кутлача по кутлача, бујон. При крај се додаваат путерот и пармезанот и интензивно се меша, постапката се повторува додека не добиете густа кашеста смеса. Пред крај се додава тартуфа (крем од црн тартуф) и се соединува. Густината на крај ја подесувате со пармезанот. Бидете внимателни, секое рижото се згуснува со ладење.

 

Добар апетит!

ПОВРЗАНИ СТАТИИ