Датум на ажурирање на податоците: 07.09.2022

Мерките се валидни на: 24.06.2024

Што треба да знаете?

Најважни информации

Вонредната здравствена состојба е продолжена до 31 јули. Во последните недели Мароко беше сведок на алармантен пораст на случаи на Ковид19. Како дел од кампањата за одржување на будноста, владата на Мароко ги повикува граѓаните да продолжат со практикување на основните превентивни мерки во јавноста за да се одржи стабилноста на ситуацијата. Обновување на меѓународните летови до и од Мароко. Отворени се и поморските граници. Вакцинацијата продолжува. На луѓето им треба пропусница за вакцина поврзана со Ковид 19 за да патуваат меѓу градовите. Мароканската влада ја нагласува потребата од одржување на превентивните мерки. Отворени се театрите, кината, стадионите и парковите. Дозволени се јавни и приватни собири со почитување на мерките на претпазливост. Сертификатите за движење треба да се добијат од локалните власти. Јавен превоз е дозволен. За влез во Мароко, владата ги класифицира земјите во листата А и листата Б. Листата А ги вклучува повеќето европски земји. На патниците кои пристигнуваат од земјите на списокот А, им е дозволено да влезат во Мароко со негативен резултат од PCR тест спроведен во рок од 48 часа од денот на влегувањето или пропуст за Covid19. Сите патници се обврзани да пополнат формулар за здравје на патниците. Регионалните или локалните власти може да воведат нови ограничувања со мало известување. Патниците треба да ги проверат ограничувањата поврзани со Ковид 19 во областа каде што планираат да патуваат. 

Ограничување на движењето

Вонредната здравствена состојба е продолжена до 31 јули. Ова не значи општо заклучување, туку правна рамка што ѝ дозволува на мароканската влада веднаш да преземе исклучителни мерки против „Ковид 19“. Продолжете со класификацијата на земјата во зона 1 и зона 2, врз основа на нивото на случаи на Ковид. Во Зона 1 ограничувањата се дополнително олеснети отколку во Зона 2. Граѓаните треба да носат маски на јавни места, да го почитуваат социјалното растојание и други превентивни мерки во целата земја. Локалните власти можат да применат исклучителни локални ограничувања во градовите, префектурите, провинциите или во некои случаи во одредени населби.

Препорака да се остане дома

Не.

Задолжително растојание

Задолжително растојание од 2м.

Мерки за носење маска

Задолжително на сите јавни површини.

Посебни правила и препораки за деца

Деца над шест години мора да користат маска за лице.

Забрана за собири

Нема забрана за собирање.

Самоизолација

Да

Парични казни за непочитување на мерките

За непочитување на мерките предвиден е затвор од 1 до 3 месеци и / или парична казна од 300-1,300 дирами (28-110 €).

Активност на отворено

Дозволено општо, но забрането во области со сериозна епидемиолошка состојба.

ПРАВИЛА ЗА ТРАНЗИТ (т.е. луѓе кои минуваат низ земјата, но не остануваат во земјата - има ли максимален број часови што можете да ги престојувате во земјата? Дали треба да ја докажете вашата крајна дестинација, итн.)

ПРАВИЛА ЗА ТРАНЗИТ

Нема посебни правила за транзит.

Ограничувања на патувањата

Ограничувања за влез/излез од државата

ПЦР или доказ за вакцинација.

Дозволен влез на туристи

Сите луѓе кои пристигнуваат во земјата мора да покажат ПЦР негативен резултат од тестот за Ковид 19, направен 48 часа пред пристигнувањето, доколку не се вакцинирани.

Дали ви е потребен негативен тест на Ковид-19 за влез во земјата?

Да.

Дали ви е потребна потврда за примена вакцина за Ковид-19?

Да.

Други потребни документи за влез во земјата

Образец за патници за јавно здравје.

Јавен превоз

Да, со ограничувања на капацитетот. Патниците мора да ги почитуваат здравствените мерки, да носат маска за лице и да одржуваат безбедно растојание од другите. Јавниот транспорт може да работи до 21:00 часот.

Специјалната траект услуга до Италија и Франција е суспендирана до ново известување.

Комерцијален транспорт (такси, Uber и сл.)

Да, со ограничувања во капацитетот и користење на маска за лице.

Дојдовни летови

Летови со Велика Британија, Ирска, Данска, Јужна Африка, Австралија, Бразил и Нов Зеланд, Германија, Италија, Турција, Швајцарија, Белгија , Шведска, Холандија Австрија, Португалија, Украина, Чешка, Норвешка, Финска, Грција, Либан, Кувајт, Полска, Алжир, Египет, Шпанија и Франција се суспендирани до понатамошно известување.

Превоз во автомобил со лица кои не се дел од семејството

Дозволено е во зависност од зоната и употребата на маски за лице.

ОБЈЕКТИ

Супермаркети/продавници

Отворени до 20:00ч.

Општи набавки

Отворени.

Бензински пумпи

Отворени.

Ресторани

Посебни одредби во зависност од областа каде што се наоѓа ресторанот. Во големите градови каде бројот на случаи се зголеми во последните недели, многу ресторани беа затворени од властите (Агадир, Казабланка, Маракеш и Тангер). Ограничувањата во рестораните варираат во секоја префектура или регион.

Препорачливо е да добиете информации, пред да одите во ресторан.

Хотели

Отворени, но можно е да се затворат во области каде епидемиолошката состојба е сериозна.

Тематски паркови

Тоа зависи од зоната каде што се наоѓаат. Во градовите без мерки за ограничување на движењето, овие паркови се отвораат.

Музеи, концертни сали, театри, киносали

Во некои области се отвораат со ограничувања. Минатата недела многу од нив беа затворени.

Скијачки центри

/

Плажи и јавни базени

Во принцип, плажите се отворени, но во области со лоша епидемиолошка состојба се затворени или не е дозволена посета.

 

КАМПОВИ

Отворено за дневна посета

Отворени, но само во некои провинции.

Ноќевање

Дзоволено, но само во некои провинции.

Тоалети / тушеви

Отворени, но само во некои провинции.

НАСТАНИ

Настани за кои се потребни дозволи

Нема информации.

ПОМОШ НА ПАТ

Белешки за услугата

/

Телефонски број (еви) за помош на пат и/или итни случаи

/

КОРИСНИ ЛИНКОВИ

Повеќе информации

/

Веб страница на клубот со информации за патувања

/

Click outside to hide the compare bar
Спореди
Споредба ×
Спореди Continue shopping