Светско првенство во Формула 1-КРАЈ НА ЕРАТА НА ФЕТЕЛ

22/05/2020

МЕЃУСЕБНИОТ ДОГОВОР НА ФЕРАРИ И СЕБАСТИЈАН ФЕТЕЛ ДА НЕ ЈА ПРОДОЛЖАТ СОРАБОТКАТА ШТО ЗАПОЧНА ОТКАКО ОД МАРАНЕЛО СИ ЗАМИНА ФЕРНАНДО АЛОНСО ВО 2015 ГОДИНА, ПРЕДИЗВИКА „ДОМИНО ЕФЕКТ“ СО ШТО ПОВЕЌЕ ТИМОВИ СЕ ОПРЕДЕЛИЈА ДА АНГАЖИРААТ НОВ ВОЗАЧ.

 

Себастијан Фетел отиде во Ферари како четирикратен светски првак со Ред Бул, тим кој го промовираше на големата сцена од голобрадо момче во најмлад првак во историјата на спортот. Беше добро познато дека славните денови на тимот од Маранело се длабоко минато, но како што своевремено објасни Кристијан Хорнер, Фетел бил привлечен од магнетизмот на црвените болиди за кои навивал во младоста кога го бодрел Шумахер.

Новиот проект беше осмислен за да му годи на Фетел, со Кими Раиконен како негов тимски колега, Маурицио Аривабене како тимски шеф и Џејмс Алисон како технички директор. Првичните резултати дојдоа со неколку изненадувачки победи, три во 2015 година, но тогаш уследи првиот шок. Џејмс Алисон си замина од тимот среде сезона, а Ферари немаше капацитет да направи ниту една победа. Од тој момент започна реинкарнацијата на Ферари, бидејќи како технички директор водството го презема Матија Биното. Следеа пет победи во 2017 и пет победи во 2018 година, но иако Ферари се етаблираше и како лидер во одредени моменти, на крајот ја губеше битката. Попатно, беа демонстрирани слабости во стратегијата и егзекуција на замислите, па „матната вода“ го однесе и Маурицио Аривабене и од почетокот на 2019 година, Биното ја презема и улогата на тимски шеф. Истовремено, Раиконен беше заменет со Шарл Леклер, па во 2019 година Фетел стигна до само една победа, додека пилотот од Монако со седум пол позиции и две победи го сврте вниманието на јавноста.

Оваа 2020 година требаше да биде вистински тест за Фетел и Ферари, но кризата со појавата на коронавирусот го оневозможи тоа. Преговорите вообичаено се случуваат преку лето и Ферари ги соопштува своите возачи на трката во Монца, но очигледно двете страни мошне рано заклучија дека не ја делат заедничката визија за соработката.

– Ова е одлука која ја донесовме заедно со Себастијан. И двете страни мислевме дека вака е најдобро. Ова не беше лесна одлука за носење со оглед на вредноста на Себастијан како возач и како личност. Нема конкретна причина која доведе до оваа одлука, освен заедничкото верување дека дојде време да се разделиме за да ги постигнеме своите зацртани цели,- изјави Биното.

Дел од медиумите шпекулираа дека станува збор за финансиски несогласувања, односно дека Фетел одбил пониска плата и кус договор, а Ферари не сакал да даде втора понуда. Германецот во своето простување посочи дека ваквиот чекор бил логичен по целиот развој на настаните.

– Мојата врска со Ферари ќе заврши по крајот на 2020 година. Со цел да се добијат најдобрите резултати во овој спорт, најважно за сите е да се работи во перфектна хармонија. Со тимот заедно одлучивме дека веќе нема заедничка желба да останеме заедно по крајот на оваа сезона. Финансиските примања не играа улога во оваа одлука. Тоа не е начинот на кој јас размислувам кога носам важни одлуки. Ферари зазема специјално место во Формула 1 и јас се надевам дека ќе го добијат сиот успех кој го заслужуваат. За крај, сакам да се заблагодарам на цело семејство Ферари, а најмногу на тифосите насекаде низ светот за поддршката која ми ја дадоа изминативе години,- рече 32-годишниот Фетел.

Една од најпрвите реакции беше токму онаа на младиот Леклер, кој на свои 22 години ќе треба да се етаблира како лидер на Скудерија Ферари. Искажувајќи почит кон колегата преку социјалните мрежи, тој го посочи и како свој учител.

– Беше огромна чест за мене да бидам твој тимски колега. Имавме тензични моменти на патеките, но и многу добри и некои кои не завршија како што сакавме. Сепак, секогаш постоеше почит, иако не се добиваше таква перцепција од страна. Никогаш не научив толку многу, како што научив како твој тимски колега. Ти благодарам за сè Себ,- напиша Леклер.

Ако за првиот дел на приказната може да се каже дека беше предвидена како можност, тогаш дефинитивно вториот дел од приказната беше вистинско изненадување, бидејќи со „домино-ефектот“ кој се случи стана јасно дека одлуките биле донесени претходно и во меѓувреме се случи оркестрираната претстава.

Така, 25-годишниот Карлос Саинц веќе го информирал раководството на Мекларен дека планира да замине во Ферари, каде ќе го пополни испразнетото место по разделбата на италијанскиот тим со Себастијан Фетел, објави „Би-Би-Си“. Оваа вест беше за само еден ден потврдена од Мекларен, а тие, пак, истиот ден објавија дека веднаш го потпишале наследникот на Саинц, Даниел Рикиардо.

– Многу сум среќен што ќе возам за Ферари во 2021 година и сум премногу возбуден за мојата иднина во овој тим. Сè уште имам важна година пред мене заедно со Мекларен и со нетрпение очекувам да почнам повторно да се тркам за нив оваа сезона, -изјави Саинц кој со ваквиот премин направи огромен чекор во својата кариера.

Сезоната 2021 ќе биде маркантна по уште една работа за Ферари, тоа ќе е прва сезона по 2007 година кога тимот ќе го претставуваат двајца пилоти кои претходно не се закитиле со шампионска титула. Сепак, постои можност ваквата работа да биде анулирана доколку Шарл Леклер ја освои титулата оваа сезона која се очекува да започне кон средината на летото. Инаку, оваа натпреварувачка двојка е најмладиот тркачки пар во седумдецениската историја на клубот од Маранело!

Испразнетото место на Саинц во Мекларено чудесно беше пополнето во истиот ден, при што британската екипа најави дека го ангажирала Даниел Рикиардо. Австралиецот по двегодишната авантура во Рено ќе се пресели во Мекларен каде ќе му биде тимски колега на младиот Ландо Норис кој ќе остане во тимот трета година со ред.

– Потпишувањето на Даниел е уште еден чекор напред во нашето долгорочно планирање. Тој ќе донесе нова димензија во нашиот тим. Сакам да му изразам благодарност на Карлос за одличната работа што ја вршеше во Мекларен. Тој е вистински тимски играч и му посакуваме среќа во иднина,- рече извршниот менаџер на Мекларен, Зак Браун.

Со оваа објава паѓаат во вода шпекулациите кои го поврзуваа Фернандо Алонсо со камбек во Мекларен, но сега останува отворена можноста тој да се приклучи на Рено каде едното место е испразнето по заминувањето на Рикиардо. Имајќи предвид дека и Фетел, и Рикиардо, и Саинц, заедно со Макс Ферстапен, потекнуваат од младинската програма на Ред Бул, аналитички е доследно да се констатира дека во 2021 година барем 50% од кандидатите за титулата потекнуваат од оваа „лоза“!

ИМА ЛИ „ПЛАН Б“ ЗА ФЕТЕЛ?

Себастијан Фетел кога преговараше со Ферари можеби веруваше дека на пазарот има место за возач со негово педигре, но брзиот расплет на останатите тимови го лимитираше неговиот избор за 2021 година.

Мекларен со брзата реакција ги доби услугите на Рикиардо, наспроти желбата на Французите да сочекаат до крајот на оваа сезона за да одлучат. Тоа остава едно испразнето место во Рено, а Фетел сите четири титули во кариерата ги освои со нивен мотор во болидот на Ред Бул. Но, во тој тим очигледен е недостатокот на кадри што можат да направат конкурентен болид, бидејќи Рикиардо кој неколку сезони беше тимски колега на Фетел (во 2014 година дури и го засени), сепак не успеа да го подигне тимот повисоко од златната средина.

Наспроти тоа, се кокетира со можно враќање на Алонсо, кој токму најголемите успеси во кариерата го направи со нивниот фабрички тим.

Во Ред Бул засега нема место за Фетел, бидејќи не се крие дека сите нешта се подредени на Макс Ферстапен како прв возач.

– Нема да ги видите Макс и Себ во Ред Бул. Не можеме финансиски да си ги дозволиме. Ферари му понуди повеќе пари од тоа што ние бевме подготвени кога си замина. Постојано сме во контакт, но веќе му кажавме дека ситуацијата со Ферстапен е фиксна и дека тој е број еден возач. Цела таа приказна за негово враќање не е тема на која сакаме да дебатираме, – изјави Хелмут Марко.

Поранешниот прв човек на Формула 1, Берни Еклстоун упати совет до Себастијан Фетел за тоа каков тим да избере за продолжување на својата кариера. Можеби изненадувачки, но 89-годишниот бизнисмен изјави дека кога би бил на местото на Фетел, не би одел во врвен тим, туку во тим кој во моментов е во изградба.

 

Александар Табаковски

ПОВРЗАНИ СТАТИИ