„МАШИНИ КАКО МЕНЕ“, EMINEM И „ПОВИКОТ НА ДИВИНАТА“

31/03/2020
ЧИТАЈ СЛУШАЈ ГЛЕДАЈ
„МАШИНИ КАКО МЕНЕ“
ИЈАН МЕКЈУАН
„MUSIC TO BE MURDERED BY“
EMINEM
„THE CALL OF THE WILD“
(ПОВИКОТ НА ДИВИНАТА)
Дејството на овој извонреден роман се одвива во алтернативна историја и е сместено во Лондон во осумдесеттите годи на минатиот век. Чарли, интелигентен, но мрзелив млад човек, го избегнува вработувањето со полно работно време, наследството го вложува во ситни ризични инвестиции на берзите и е вљубен во сосетката Миранда. Кога ќе дојде до поголема сума пари, купува човеколик робот, Адам. Следејќи го упатството за употреба, самиот го обликува карактерот на Адам според сопствените желби, но тоа ќе резултира со љубовен триаголник меѓу него, Миранда и роботот Адам.

Овој остроумно напишан роман отвора тешки прашања за замислениот однос помеѓу луѓето и интелигентните машини. Како таков, претставува неизоставно четиво како за љубителите на добриот роман, така и за оние што барем некогаш се прашале дали машините можат да се однесуваат како луѓе.

Мusic to Be Murdered By“ е единаесеттиот студиски албум на американскиот рапер Еминем, кој излезе на 17 јануари, продуциран од „Aftermath Entertainment“, „Interscope Records“ и „Shady Records“. Фотографијата на стандардната обвивка е инспирирана од албумот на Jeff Alexander од 1958 година – „Alfred Hitchcock Presents Music to Be Murdered By“, со лопата во раката, додека, пак, на алтернативниот „ковер“ држи секира и пиштол впе- рени кон главата. На 64:22-минутното цеде има дваесетина музички нумери: „Premonition“, „Unaccommodating“ (заедно со Young M.A), „You Gon’ Learn“ (со Royce da 5’9” и White Gold), „Alfred“, „Those Kinda Nights“ (заедно со Ed Sheeran), „In Too Deep“, „Godzilla“ (со Juice Wrld), „Darkness“, „Leaving Heaven“ (заедно со Skular Grey), „Yah Yah“ (со Royce da 5’9”, Black Thought, Q-Tip и Mr. Porter), „Stepdad“, „Marsh“, „Never Love Again“, „Little Engine“, „Lock It Up“ (заедно со Anderson Paak), „Farewell“, „No Regrets“ (со Don Toliver), „I Will“ (заедно со Kxng Crooked, Royce da 5’9” и Joell Ortiz) и „Alfr ed“. Филмот, чија премиера се одржа на 21 февруари во САД, се базира на истоимената легендарна новела од 1903 година на Џек Лондон и на филмската адаптација од 1935 година на „Twentieth Century Pictures“. Во стоминутната авантуристичка драма се зборува за кучето со големо срце, Бак, чиј блажен живот ќе се преврти наопаку откако изненадно ќе го земат од неговиот дом во Калифорнија и ќе го транспортираат во егзотичната дивина на Алјаска, во 1890-тите години. Како новајлија во тимот за испраќање пошта со кучиња, Бак се снаоѓа извонредно и доживува такви авантури што конечно ќе го пронајде вистинското место во светот. Дистрибутер е 20th Century Studios.

Жанр: авантуристичка драма Глумци: Harrison Ford, Omar Sy, Dan Stevens, Karen Gillan, Bradley Whitford, Colin Woodell, Cara Gee и Scott MacDonald Режија: Chris Sanders

 

ПОВРЗАНИ СТАТИИ