СВИНСКО КАРЕ СО ПИРЕ ТАРТУФ

05/01/2024

Подготовка:

Свинското каре го отварате како книга и го печете на скара со чести превртувања. Откако ќе оцените дека е добро испечено (да биде бело во внатрешноста) го задушувате со малку путер (го поклопувате со сад). Пирето го правите класично со компир и додавате 1 лажица пате од тартуф или ткн. Тартуфата. Доколку имате свеж тартуф изрендајте го одозгора. Исечете го месото и сервирајте го скалесто врз пирето. Совет: пирето од компир згответе го со млеко и путер – ќе биде многу повкусно. Сервирајте со микротревки. Јас искористив микро рукола.

ДОБАР АПЕТИТ!

ПОВРЗАНИ СТАТИИ