BRITISH PULLMAN-НА ЕДНОДНЕВЕН ИЗЛЕТ ВО СЈАЈОТ НА ЛУКСУЗОТ

21/05/2022

ПАТУВАЊЕТО СО ВОЗ Е АВАНТУРА, ВИСТИНСКО ДОЖИВУВАЊЕ ШТО ВЛИЈАЕ НА ДУХОТ КАКО СПОЗНАНИЕ КОЕ И ДЕНЕС, КОГА СВЕТОТ БУКВАЛНО СЕ РАЗОРУВА, НÈ ИСПОЛНУВА ДО КРАЈ И ПРОДОЛЖУВА… ОВОЈ ПАТ СО BRITISH PULLMAN. РАЗЛИКАТА МЕЃУ НЕГО И ДРУГИТЕ, ОСТАНАТИТЕ ДВА ПАТНИЧКИ ВОЗА НА BELMOND – ROYAL SCOTSMAN И VENICE SIMPLON-ORIENT-EXPRESS Е ОРГАНИЗАЦИСКА БИДЕЈЌИ АРАНЖМАНИТЕ НА ПРВИОТ СЕ НЕКОЛКУЧАСОВНИ. ЛУКСУЗОТ ИМ Е ЗАЕДНИЧКИ, ВКЛУЧИТЕЛНО И РАСКОШОТ И БОГАТСТВОТО НА ЕНТЕРИЕРНАТА ОБРАБОТКА. НЕИЗБЕЖНО И УБАВАТА ПРИКАСКА, И МИНАТА И СЕГАШНА, КОЈА СЕ РАСКАЖУВА СО МЕСЕЦИ ОТКОГА ЌЕ ЗАВРШИ ЕДНОДНЕВИОТ ИЗЛЕТ ВО БРИТАНИЈА, ОД НЕЈЗИНИТЕ ГРАТЧИЊА, СЕЛА ДО ПРВЕНСТВЕНИТЕ НАТПРЕВАРИ, СО ЗАКУСКА (ОБРОК), ЧАЈ И ШАМПАЊ

 

Патниците кои сакаат поинакви, необични патувања имаат неколку опции, да уживаат во неколкудневните аранжмани што ги организира Belmond или Royal Scotsman, Venice Simplon-Orient-Express, но и во неколкучасовните со British Pullman. Иако се обновени, вагоните на патничкиот воз и натаму се одликуваат со елеганција. Нема сомневање, таков е и престојот во него  патниците со префинет вкус и покрај тоа што целат на руралните области, далеку од метрополскиот град, за истите да ги посетат, разгледаат.., нивното задоволство е несмалено бидејќи луксузот ги следи постојано, и додека седат во нивните купеа и додека пијат или чај или шампањ, но и обата, со закуска или обед. Се разбира, неодолива драж има тематиката. Имено, сите патувања се тематски, разнообразни.

British Pullman, т.е. неговите вагони се прилично стари, од 1920-те. Но, реновирањето ги направи толку барани, привлечни што се претворија во синонимни  амблем, симбол на луксузот. Со него се возат и членовите на кралското семејство, од самиот почеток. И ѕвездите на „сребреното платно“ (silver screen) од 1910-те и подоцна се превезувале со British Pullman, а дел од вагоните и денес ги носат имињата на филмските артисти, за долго сеќавање на нив. Секако и другите се врзани со убави приказни – од Zena, Vera, Phoenix, Perseus, Minerva, Lucille, Ione, Ibis, Gwen, Cygnus до Audrey. Во „феникс“ обично се вози кралицата Елизабета Втора. Историјата е зачувана, предметите се антика, со уметничка вредност, а винтиџ осветлувањето ги прави уште поатрактивни, заедно со тапацирот кој, исто така, е скап, луксузен. Повеќето вагони се карактеризираат со гламур, без оглед на класичниот мебел, а иконичното значење на дизајнот на „лебедот“, потпишан од американскиот режисер Вес Андерсон, ги привлекува и модернистите, приврзаниците на модернизмот, но и на зелената, бојата на тревата, на свежите, неовенати лисја. Во неговата кола (железничка), т.е. вагон се бара место плус, за да се почувствува меѓу другото и шармот на комбинацијата со архаични, старински предмети. Всушност, на тој начин се одржува автентичноста, неизбежно и парцијално. Резервацијата е задолжителна (до четворица), но не само за Cygnus. Местата се ограничени, седиштата и во купеата и во ресторанските вагони се избираат согласно аранжманите и ексклузивитетот.

Дестинациите обично се примамливи, неретко и сензационални. Можат да се посетат и британските гратчиња, села и дворците, замоците и првенствените натпревари, фудбалски на пример. Да се видат и ретките убавини во Бат, Јорк и Кантербери, во палатата Бленхајм и Сандрингам, во Беркшир (на Ројал аскот) и Челзи (на цветниот саем). Изборот е голем, за стилски да се мине денот, да се ужива во него. Искуството е незаборавно и кога се работи за вечера или ручек во купе или вагон-ресторан и кога е попладневниот чај во прашање, со артисти, забавувачи. Атмосферата многу често е весела, расположението ја достигнува својата врвна точка. Се разбира, препорачлива е отмена, префинета облека, елегантна пред сè. Мажите во „таксидо“ (смокинг) или трендовски, во „мејд ин Британ“, а жените во фустан или необично, во креација со таква етикета. Шампањот е, исто така, неодминлив и на почетокот, за добредојде и на крајот пред заминување. Во меѓувреме, додека се обедува, може да се избира, комбинира, менува – има секакви (буквално) пијалаци. Околу јадењата, одбирот е голем, а изненадувањата се убави секогаш и многу. На пример, со патувањата се врзуваат и посебни кулинари, готвачи – специјални гости (шефови на возовата кујна), меѓу нив и Ollie Dabbous и Paul Ainsworth и Simon Rogan и Tom Aikens и Raymond Blanc. Повеќето се добитници на ѕвездата „мишелин“. Сезонските јадења од менијата се прават од свежи овошја, зеленчуци, морски плодови, меса… Во тек е пролетното, а јагнешкото филе од Велс и чоколадните „тартуфи“ се најбарани, како сирењата итн. Може да се избере од неколкуте комбинации (осум), и вегетаријанска и месна, вклучувајќи го и бранчот.

За женските дружби се раскажува и по нив уште долго. Нивен организатор е пекарницата Luminary, слаткарката Claire Clark и тимот на Pretty Sweet каде што работат исклучиво жени. Освен чај, се послужуваат и сендвичи, слатки – колачи(ња), торти.., па и шампањско вино (едно шише Veuve Clicquot за две патнички). Секој вагон збира од 20 до 26 гости, а распоредот се прави откога ќе заврши резервирањето, на маса за еден, двајца, тројца и четворица во сепаре.

 

Патувањата обично се индивидуални (посебни), а неретко има и групни (заеднички, корпоративни) со цел да се прослави нешто, свечено да се одбележи некој празник, настан – венчавка, роденден. Поводот е различен, а доживувањето и големо и возбудливо, како искуството, без оглед на бројноста – 226 патници во 10-11 вагони, уникатни на свои начини. Гостите, исто така, можат и да ги продуцираат истите, по нивна желба. Belmond и British Pullman ја исполнуваат секоја. Романтиката се подразбира. И авантурата и таинственоста (мистеријата). Оваа пролет е инспиративна, топлото време ги буди сетилата, пријатните чувства… Сите аранжмани се продадени. Согласно тематиката и содржината е различна. Се поаѓа од лондонската железничка станица Викторија. Инспириран од убиствата во криминалните романи – бестселерите на Агата Кристи, ручекот е интерактивен, содржи пет јадења и чини 435 фунти (безмалку 31.840 денари), од 11:05 до 16:15. Толкава е цената и за патувањето во стилот на 1920-тите, а посетата во Бат, со бранч (вклучително и ручек со четири јадења) има цена од 560 фунти (скоро 41.000 денари). Поаѓањето е во 09:40, се враќа Јорк во 19:45. Толку чинат и патувањата до палатата Бленхајм (08:45-19:30), Вадестон Манор (08:45- 19:30), Лонглет (живеалиштето на батските маркизи, од 09:40 до 19:45), Оксфорд (08:45- 19:30) и посетите на истите, додека педесетгодишнината од сообраќањето на Brighton Belle до јужниот брег од Лондон и обратно се одбележа со патување во друштво на Michael Portillo, разговор со него во British Airways i360 – 162 метарска кула, бранч со Bellini (коктел) и вечера со три јадења, чија цена изнесуваше 1.350 фунти (околу 98.800 денари). Се поаѓаше во 10:00, а враќањето беше во 19:30, на 30 ап – рил. Се разбира, немаше слободно место.

 

 

Мајските тури се, исто така, полни. Резерви – рано е буквално сè. Како што кажавме и претходно, купувањето на билетите може да биде и онлајн. Имено, веб-страницата има опција меѓу другото и да се види како тече пополну вањето. Интересот е голем за сите аранжмани, засега тринаесет на број. Секако, враќањето на спомените од 1920-те ги привлекува и домашните и странските гости, патниците кои се восхитуваат од нивниот гламур. Од тие причини се повторува без оглед на тоа што патувањето е кусо, трае нешто повеќе од три часа. Цената е 490 фунти (околу 35.860 денари) со парна локомотива и 435 фунти (безмалку 31.840 денари) или 365 фунти (малку повеќе од 26.700 денари) со електрична, по лице. Тргну – вањето е во 11:40, односно 11:05, а враќањето во 16:10, т.е. 16:15. Железницата минува низ Кент, прочуената градина во Англија. Притоа се обедува, со вино (меѓу другото и шампањ). Има четири јадења, деликатеси кои се послужуваат на ленен чаршаф, во порцелански чинии, кристални чаши. Приборот за јадење, односно есцајгот е посребрен, а декоративната уметност (арт-деко) се подразбира, согласно темата. Но, како се наближува летото, така се зголемува и бројот на приморските населби до каде што се патува. Билетот за Margate и Whitstable и назад, сосе ручек и пијалак, чини 400 фунти (околу 29.270 денари). За Belmond се зборува со пиетет, благодарејќи на British Pullman, Royal Scotsman и Venice Simplon-Orient-Express – луксузните патнички возови за чии аранжмани се бара карта повеќе, со цел да се доживее и Британија и Европа, да се восприемат, почувствуваат сеопфатно, во сиот нивен луксуз…

 

Игор Ландсберг

ПОВРЗАНИ СТАТИИ